Kino Teatr Czyn w Poniatowej

Kino „Czyn” jest obiektem, który pamięta początki Poniatowej. Zostało ono wybudowane przez mieszkańców Poniatowej w czynie społecznym, stąd wywodzi się jego nazwa. 

Budynek kino-teatru powstał w 1955 roku. Był wyposażony w salę widowiskową na 300 miejsc. Repertuar był zmieniany 4 razy w tygodniu. Sprowadzano wyłącznie wartościowe filmy. W 1960 roku zainstalowano szeroki ekran, pozwalający na wyświetlanie filmów panoramicznych. Rocznie kino odwiedzało 55 000 widzów. 

Począwszy od 1958 roku kino było rentowne, a dochód zasilający kasę Rady Zakładowej był wykorzystywany na cele kulturalno-oświatowe. W 1960 roku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy, liczący ponad 100 członków. Oprócz wyświetlania filmów w Sali kino-teatru odbywały się akademie i uroczystości. 

Odbywały się tu również imprezy artystyczne obcych zespołów zakładowych. Często gościł w Poniatowej teatr im. J. Osterwy z Lublina, którego sztuki cieszyły się ogromnym powodzeniem. 

Budynek z charakterystyczną, nigdzie indziej w Polsce niespotykaną fasadą został wyremontowany na nowo i służyć będzie mieszkańcom przez kolejne lata.


Kino Teatr Czyn w Poniatowej - wydarzenia organizatora
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.