ETHNO PORT 2019 - Mehehe - opowieści o kobietach mocy - wszystkie bilety

Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

1970-01-01T01:00:00+0100
Obecnie nie posiadamy w sprzedaży biletów na to wydarzenie.

Opis wydarzenia:

Kiedyś świat pełen był niezrozumiałych, potężnych sił, które trzeba było obłaskawiać lub ujarzmiać. Przyroda, choć piękna i szczodra, była również dzika i niebezpieczna. Codzienność kryła wiele tajemnic. Każda wieś miała swoją mądrą babę, szeptuchę, znachorkę, wiedunkę a czasami wieduna lub zażegnywacza - ludzi znających się na ziołach, stworach i ludziach, żyjących na pograniczu światów, tak samo akceptowanych i potrzebnych, co wyklętych i przeganianych. Znali się oni na tajemnicach.
Czy wiesz dlaczego zimową nocą przywoływano wilki? I cóż takiego robiła panna by ugłaskać wiatr? Jakie słowa szeptano do deszczu i burzy? Kto mógł zobaczyć duszę po śmierci? Jaką moc ma lustro a jaka kryje się we włosach? Kim są Baby, Szeptuchy, Wiedunki, jakie mają inne imiona i skąd czerpią swoją moc? Opowieści o wiejskiej magii, zabobonach, dawnych rytuałach i prastarych mądrościach przeplatane będą muzyką utkaną z dźwięków różnych instrumentów, szeptów i szelestów. Historie te, zachowane w przekazach ustnych, zapiskach etnografów, baśniach i mitach, zostały zebrane przez Mehehe podczas pracy nad płytą CIEMNIENIE.
Opowiada i czaruje dźwiękami Mehehe:
Basia Songin Wilcze Basy, bęben szamański, wrzeciona, szepty, pieśni, opowieści
Helena Matuszewska złóbcoki, kaszgar, looper, wrzeciona, szepty, pieśni
 
Mehehe
Intrygujący duet, który w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej. Mehehe tworzą Basia Songin i Helena Matuszewska, artystki związane z wieloma zespołami sceny folkowej i nie tylko (Sutari, Same Suki, InFidelis, Kuso). Mehehe opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery. Mehehe próbuje przywołać tą ulotną chwilę, kiedy nadchodząca burza budzi lęk i każe nam się skryć gdzieś bezpiecznie, kiedy mgła o poranku budzi zachwyt, którego nie da się opisać słowami, kiedy nasze brzydsze i ciemniejsze ja każe komuś  złorzeczyć i wyklinać. To język rzeczy ukrytych w szarości, o których nie mówi się w świetle dnia, a które nawet w nocy bywają wstydliwe lub niepokojące.
Inne wydarzenia
Bilety na: Enter Enea Festival - Karnet 2-dniowy 18-19.06.2019
Koncert
Enter Enea Festival - Karnet 2-dniowy...
Poznań - 19 czerwca 2019 INFO
Bilety na: Urodziny kompozytorów - STRAWIŃSKI
Koncert
Urodziny kompozytorów - STRAWIŃSKI
Warszawa - 20 czerwca 2019 INFO
Bilety na: 14.TNM koncert otwarcia RHYE
Koncert
14.TNM koncert otwarcia RHYE
Katowice - 20 czerwca 2019 INFO
Bilety na: Schmidt Electric
Koncert
Schmidt Electric
Gliwice - 20 czerwca 2019 kup bilet od 32 zł
Bilety na: [A] KONCERT SYMFONICZNY,
Koncert
[A] KONCERT SYMFONICZNY, "Strony świat...
Białystok - 21 czerwca 2019 INFO
Bilety na: Irena Santor Jubileusz. Śpiewam, czyli jestem - Łódź
Koncert
Irena Santor Jubileusz. Śpiewam, czyli...
Łódź - 21 czerwca 2019 INFO
Bilety na: Janek Traczyk
Koncert
Janek Traczyk
Poznań - 22 czerwca 2019 kup bilet od 46 zł
Bilety na: AUKSO / KROKE
Koncert
AUKSO / KROKE
Katowice - 22 czerwca 2019 kup bilet od 18 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.